טחורים טיפול

צרו איתנו קשר

*טיפול טבעי נגד טחורים

טחורים טיפולאורח החיים המודרני מעלה את הסיכויים של כולנו לפתח בעיית טחורים, שאלו כלי דם נפוחים ורגישים שנמצאים באזור פי הטבעת וגורמים לכאב ואי נוחות. ההתרחבות של כלי הדם מתרחשת לאחר שנוצר עומס ולחץ עליהם, לרוב כתוצאה מישיבה ממושכת וחוסר בפעילות גופנית שגרתית, דבר שיוצר גודש בכלי הדם עד כדי התפתחות של טחורים לא נעימים.

הישיבה הממושכת לא קשורה אך ורק לישיבה מול המחשב במהלך העבודה במשרד, אלא גם בישיבה ממושכת בשירותים בזמן יציאות – בעיקר כיוון שהטלפון נכנס איתנו לשירותים וגורם לנו לאבד תחושת זמן, וכך לשבת על האסלה וליצור לחץ על כלי הדם במשך זמן לא סביר. למרות שמדובר בבעיה די שכיחה בקרב צעירים ומבוגרים, קיימות דרכי טיפול שונות שיסייעו להיפטר מהבעיה המציקה והמעט מביכה שאף אחד לא ממהר לדבר עליה.

מהם הגורמים להתפתחות טחורים?

כאמור, התפתחות בעיית הטחורים יכולה להתרחש מישיבה ממושכת בשירותים, כאשר לכך נלווים חוסר בפעילות גופנית והרגלי תזונה לא בריאים. באופן כללי טחורים הינם כלי דם שהתרחבו כתוצאה מהצטברות של דם בתוכם, כשזה מתרחש כשמופעל עליהם לחץ חוזר ונשנה. הלחץ על כלי הדם יכול להתרחש גם כתוצאה ממאמץ רב במהלך עשיית צרכים בשירותים, כשמאמץ כזה מעיד למעשה על בעיית עצירות הקשורה באופן ישיר להתפתחות הטחורים.

גם אנשים שסובלים מעודף משקל ו/או לחץ דם גבוה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח טחורים, במיוחד אם הם אינם מקפידים על תזונה בריאה, פעילות גופנית ושתיית מים מרובה המסייעים לריכוך הצואה והפחתת לחץ ומאמץ במהלך ביקור בשירותים.

איך תוכלו לדעת אם יש לכם טחורים?

קשה להתעלם מטחורים ברגע שהם מופיעים, כיוון שהם מאופיינים בעיקר באי נוחות רבה ולעיתים אף כאב במהלך עשיית צרכים או לאחר ביקור בשירותים. אפשר להבין שמדובר בטחורים כאשר מתקיים תסמין אחד או יותר כמו דם טרי על נייר הטואלט לאחר ניגוב, גרד ואי נוחות באזור פי הטבעת, תחושה של בליטה באזור פי הטבעת, תחושת חוסר התרוקנות לאחר יציאה וכאב כללי באזור פי הטבעת.

הדרך הטובה ביותר לאבחון בעיית טחורים היא על ידי פניה לרופא, בין אם מדובר על רופא משפחה או פרוקטולוג. האבחון של טחורים פנימיים נעשה באמצעות בדיקה ידנית פולשנית, ולעיתים יש צורך להשתמש במכשיר מיוחד שמאפשר להתבונן לתוך פי הטבעת כדי לזהות את הטחורים. האבחון של טחורים חיצוניים הוא פשוט יותר, כיוון שמספיק מבט על אזור פי הטבעת כדי לראות מעין כרית קטנה נפוחה הבולטת מהאזור, שככה נראים טחורים לאחר שהם מתרחבים.

קראו עוד: איך להעלים טחורים?

מה עושים כשיש טחורים?

בכל מקרה שמתגלים טחורים יש לפעול כדי לטפל בהם, וכך להימנע מסבל ואי נוחות שיכולים להימשך ימים עד חודשים. טחורים טיפול מתמקד בכמה שיטות ודרכים, כאשר הטיפול המתאים נעשה לאחר אבחון ושיוך סוג וחומרת הטחורים. ידוע כי טחורים פנימיים הם סוג הטחורים הנפוץ ביותר מהם אנשים סובלים, כאשר בעיה זו מסווגת לארבעה דרגות חומרה שונות. 

הדרגות הקלות (1-2) ניתנות לטיפול על ידי פעולות מניעה והקלה כמו הימנעות מישיבה ממושכת, הוספת סיבים תזונתיים לתפריט היומי, הוספת פעילות גופנית מתונה לשגרת היום/שבוע ובמידת הצורך שימוש במשחות ונרות שמקלים על הכאב.

טחורים פנימיים בדרגות חומרה גבוהות יותר (3-4) מצריכות לרוב טיפול אינטנסיבי וממוקד יותר, שאלו נעשים לרוב באמצעות רופאים ומומחים לבעיות טחורים. טחורים טיפול במקרה של טחורים שהם חיצוניים יהיה משולב עם תזונה בריאה ועשירה בסיבים לריכוך היציאות, וכן מריחת משחות מאלחשות שמקלות את אי הנוחות והכאב של הטחורים החיצוניים.

טחורים טיפול – טיפולים מתקדמים שכדאי להכיר

כשהטחורים הופכים להיות ממטרד לא נעים לבעיה כרונית שלא נפתרת לאחר שימוש בשיטות מניעה והקלה, הטיפול המתאים לכך יהיה רפואי וכרוך בפתרונות מתקדמים יותר המסלקים ומסירים את הטחורים. אחד מהטיפולים השכיחים לטחורים בעייתיים יהיה קשירה של הטחורים בגומייה מיוחדת, כדי לנתק את אספקת הדם אליהם כך שינשרו מעצמם ויתפנו מהגוף בצורה טבעית. אפשרות נוספת היא טיפול בטחורים באמצעות צריבה של הטחורים הבעייתיים או הקפאתם עם גז או נוזל, כך שניתן לטפל בהם באופן ממוקד ויעיל.

אפשרות טיפול נוספת ופחות שכיחה היא ניתוח טחורים, המחייבת פעולה כירורגית פולשנית המתבצעת בהרדמה מלאה.

מתי עולה הצורך בטיפול כירורגי לטחורים?

כשהטחורים הפנימיים לא מצליחים להיות מטופלים בשיטות מניעה או טיפול ממוקד ואינטנסיבי, אין מנוס מהסרתם באמצעות הליך כירורגי שמתבצע בחדר ניתוח. ניתוח של הטחורים נעשה בדרך כלל במקרים שהם מסווגים בדרגות חומרה גבוהות (3-4), כשהטחורים הפנימיים יוצאים מפי הטבעת ולא חוזרים חזרה למקומם. ישנם מקרים בהם טחורים חיצוניים גם דורשים את הסרתם באמצעות ניתוח, לרוב כשהם כואבים מאוד ופוגעים באורח החיים.

כיצד הפרוצדורה הניתוחית מתבצעת?

ניתוח להסרת טחורים הינו הליך כירורגי שנחשב פשוט ועם סיכונים נמוכים, כאשר ההליך מתבצע בהרדמה מלאה ונמשך לכל היותר שעה. המטופל נשאר להשגחה בבית החולים לאחר הניתוח כיום אחד בלבד, ולאחריו הוא משתחרר לביתו עם הנחיות לצריכת מזונות רכים ועשירים בסיבים תזונתיים כדי למנוע יציאות קשות.

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מומחית לכירוגיה כללית עם התמחות בתחומים נלווים. מור בעלת ניסיון עשיר מאד בתחום של למעלה מ 15 שנה בהם עסקה בניתוחים שונים ופורומים מקצועיים

צרו איתנו קשר

*טיפול טבעי נגד טחורים

טחורים אצל נשים

טחורים אצל נשים

הרגלי היציאות שלך השתנו לאחרונה? אם את מוצאת עצמך סובלת כאבים או אי נוחות כללית לאחר כל יציאה או ביקור בשירותים – כדאי שתבדקי שאינך

המשך קריאה ←
איך נראה טחורים

איך נראה טחורים

כבר תקופה מסוימת שאתם סובלים מאי נוחות וכאב באזור פי הטבעת, שאלו התסמינים המרכזיים של טחורים. זוהי בעיה שאף פעם לא נעים לדבר עליה, וגם

המשך קריאה ←
טחורים ועצירות

טחורים ועצירות

עצירות היא בעיה שכיחה אך לא מרבים לדבר עליה, כיוון שלרוב מדובר על בעיה חולפת וכמובן כי זהו עניין פרטי שדי מביך לדבר עליו. למעשה

המשך קריאה ←
דילוג לתוכן