טחורים קשירה

טחורים קשירהקשירת טחורים היא אחת השיטות לטיפול בטחורים עקשניים. בשיטה זו למעשה מקבעים את הטחורים למקומם ומקטינים את הגודש. על טחורים, קשירה ודרכי טיפול נוספות נרחיב במאמר הבא. 

 

טחורים קשירה- מהם טחורים?

לכל אחד מאיתנו יש טחורים בגוף, אך מהם טחורים? טחורים הם למעשה כלי דם הנמצאים בחלקו האחרון של המעי הגס (הרקטום התחתון) ובפי הטבעת. לטחורים תפקיד בסיוע על שליטה על היציאות והפרדה בין מוצק, נוזל וגזים. 

כל עוד הטחורים נשארים בצורתם המקורית, הם ממלאים תפקיד חשוב. אך כאשר הטחורים מתחילים להימתח, להתרחב ולצנוח, בדרך כלל בגלל וורידים שנמצאים באזור, הדבר עלול לגרום לדלקת, לפקקת או לקרע. אלה עלולים לגרום לכאבים רבים, לסבל רב והיציאות הופכות להיות מפחידות וקשות. 

טחורים קשירה- חיצוניים ופנימיים

קיימים שני סוגי טחורים- טחורים חיצוניים וטחורים פנימיים- 

 • טחורים חיצוניים

טחורים אלה נמצאים על פי הטבעת ומחוץ לו. טחורים חיצוניים הם טחורים שעטופים ברקמת העור של פי הטבעת ולכן הם כואבים יותר ומדממים פחות, שכן רקמת העור הזו היא רב שכבתית, עבה ועשירה בתאי עצב.

 • טחורים פנימיים

טחורים אלה נמצאים בתוך פי הטבעת ובחלק התחתון של הרקטום. טחורים פנימיים הם טחורים שמכוסים ברירית המעי הדס ולכן הם כואבים פחות אך מדממים יותר, שכן רירית המעי הגס היא שכבה דקה וענייה בתאי עצב. טחורים אלה מחולקים לארבע דרגות-

 • טחורים פנימיים לא מורגשים.
 • טחורים פנימיים שיוצאים החוצה מפי הטבעת בזמן היציאה ונכנסים לב. 
 • טחורים פנימיים שיוצאים ולא נכנסים לבד, ויש לדחוף אותם פנימה. 
 • טחורים פנימיים שיוצאים ולא ניתן להכניסם. 

 

טחורים קשירה- תסמינים

קיימים מספר תסמינים בולטים- 

 • דם טרי- במידה שאתם מבחינים בדם טרי על משטח הצואה, על נייר הטואלט או על האסלה, לאחר פעולת מים מדובר בסימן לטחורים. 
 • כאב- במידה שאתם סובלים מכאבים או מחוסר נוחות סביב פי הטבעת, זה סימן לטחורים. 
 • גירוי וגירוד- במידה שאתם סובלים מגירוי וגירוד סביב פי הטבעת, זה סימן לטחורים. 
 • נפיחות- במידה שאתם סובלים מנפיחות או מבליטה סביב פי הטבעת, שבמקרים רבים עלולות לגרום לכאבים חזקים, מדובר בסימן לטחורים. 
 • דליפת צואה. 

קראו עוד: ניתוח לייזר לטיפול בטחורים

טחורים קשירה- מה עושים לפני?

לפני שמבצעים קשירת טחורים, יש לנסות לטפל בטחורים בשיטות אחרות. תוכלו לנסות שיטות טבעיות. שיטות אלה כוללות הקפדה על צריכת מזונות עתירי סובין (פירות, ירקות, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים וזרעים). כמו כן יש להקפיד על שתיית מים בכמות מספקת. יש להימנע ממאכלים חריפים, אלכוהול, פירות הדר וקפה. יש להימנע ממאמץ (במיוחד במהלך היציאות). כמו כן הקפדה על היגיינה של פי הטבעת על ידי שטיפה כמה פעמים ביום על ידי בידה או במקלחת, או ניקיון עם מגבונים קרים. ניתן לבצע גם קומפרס עם המגבונים הקרים ולאחר מכן להחדיר נר. כמו כן תוכלו לבצע אמבט ישיבה במשך 15 דקות כל יום, בתנאי שהטחורים אינם מדממים. 

תוכלו לנסות לטפל בטחורים גם על ידי תרופות. קיימות תרופות ללא מרשם שמקלות על הכאב ומפחיתות את הדלקת או תרופות עם מרשם שכוללות סטרואידים. הסטרואידים מפחיתים את הדלקת ומקלים על הכאבים. כמו כן ניתן להיעזר בתרופות משלשלות.

 

טחורים קשירה- מה זה אומר?

אז יש לכם טחורים. ניסיתם לטפל בהם בשיטות טבעיות, ניסיתם טיפול תרופתי וכלום לא צלח. במצב כזה כאשר הטחורים גורמים לכאבים רבים או לדימום רב, ניתן לבצע קשירת טחורים שהיא טיפול כירורגי קטן. בקשירת טחורים למעשה מקבעים את הטחורים שאיבדו אחיזה ומקטינים את אספקת הדם שלהם.

קשירת טחורים היא למעשה פעולה קצרה, נטולת כאב ונחשבת ליעילה לטיפול בטחורים. במהלך קשירת טחורים למעשה מורכבת גומייה על אחד הטחורים. קשירת הטחורים על ידי גומייה מיועדת להפסיק את אספקת הדם לטחור הקשור ולגרום לנשירתו מאזור פי הטבעת. 

מקום היווצרות הטחור, הוא מקום חסר סיבי עצב ולכן פעולת הקשירה אינה כואבת כלל. במשך זמן של יומיים עד שבוע לאחר הטיפול, הטחור ינשור עם הגומייה שקשרה אותו. 

לפני התהליך אין צורך לצום. עם זאת, יש לערוך חוקן ניקוי קטן. החוקן יתבצע כשעתיים לפני הקשירה וכחצי שעה לפני הבדיקה. 

טחורים קשירה- איך זה עובד?

קשירת טחורים היא תהליך קצר ופשוט שאורך בין דקה לשלוש דקות. בחדר הטיפולים תתבקשו להישען על שולחן מיוחד, כאשר פי הטבעת שלכם מופנה כלפי מעלה. הרופא הכירורג המטפל בטחורים, ידגים בעזרת אנדוסקופ על מנת לזהות את הטחורים. לאחר מכן, על ידי צינור מיוחד, הטחור יישאב מפי הטבעת אל פתח הצינור. טבעת גומי תשתחרר על ידי קפיץ ותתלבש על בסיס הטחור. תפקידה של טבעת הגומי הוא למנוע את אספקת הדם לטחור עד שיתייבש וינשור.  

תהליך קשירת הטחורים אינו מלווה בכאב כלל, שכן אין עצבים במקום זה. עם זאת יש לקחת בחשבון תחושת אי נוחות קלה בעקבות החדרת האנדוסקופ לפי הטבעת.  

לאחר הטיפול תשוחררו הביתה ללא הגבלות מסוימות. תחושות חוסר הנוחות והכאבים עלולים להימשך כ-24 שעות, אך ניתן לבצע יציאות או לנגב את פי הטבעת. כמו כן מותר לחזור לעבודה אך מומלץ להימנע ממאמץ פיזי קשה ומפעילות גופנית מאומצת. מומלץ לאכול מזון עשיר בתאית כמו דגנים, ירקות, פירות ושמן זית ולשתות כמות מספקת של מים (שמונה עד עשר כוסות ביום).

שימו לב כי לאחר הניתוח, עד נשירת הטחור, אין להחדיר נר או לבצע חוקן. פעולות אלה עלולות לגרום להזזה של הגומייה ולאי הצלחתו של הניתוח. 

קראו עוד: טיפולים כירורגיים

טחורים קשירה- תופעות לוואי

תהליך קשירת הטחורים עלול לכלול תחושת אי נוחות וכאב קל. לאחר סיום התהליך ייתכן ותרגישו אי נוחות באזור, לחץ, גירוי או גירודים מקומיים. במידה ותחושו בכאב חזק מומלץ לקחת טיפול נגד כאבים, בהתאם להמלצת הרופא ולפי הצורך. 

קיימים סיכונים שונים בקשירת טחורים. בין הסיכונים הללו יהיו דימומים או כאבים עזים. במקרה שתחושו כאבים חזקים או ייווצר דימום, יהיה על הרופא הכירורג להתיר את הגומייה. במקרים נדירים התהליך עלול לגרום לזיהומים מקומיים. 

קיימת שיטה נוספת לקשירת טחורים, אשר חלק מהפרוקטולוגים מעדיפים להשתמש בה. בשיטה זו למעשה מזריקים חומר לטחור עצמו, והוא הגורם לקיבוע הטחור. 

 

טחורים קשירה- שידוך טחורים

שידוך טחורים היא שיטה חדשה לקשירת טחורים. בשיטה זו משתמשים במכשיר ניתוחי הדומה לשדכן משרדי. שיטה זו מיועדת להפחית את עוצמת הכאבים. אך יש לקחת בחשבון ששיטה זו כרוכה בדימום רב במהלך ההחלמה, מה שמהווה חסרון משמעותי. כמו כן, שיטת שידוך טחורים מתאימה לטחורים מדרגה 2 ומעלה. 

 

טחורים קשירה- ואם זה לא הצליח?

במידה שכל הניסיונות לטיפול בטחורים לא צלחו וקשירת הטחורים לא צלחה גם כן, או במצב שהטחורים בדרגה מתקדמת (דרגה 3 או 4), ניתן לבצע ניתוח להסרת טחורים. ניתוח זה מתבצע בהרדמה כללית ובדרך כלל ניתן להשתחרר מבית החולים באותו יום או יום למחרת. ההחלמה נמשכת כמספר ימים ויש לנטול בזמן ההחלמה משככי כאבים ומרככי יציאה (כמו שמן פרפין). 

יש לקחת בחשבון כי בעיית הטחורים עלולה לחזור גם למי שעבר ניתוח להסרת טחורים. אך הסיכוי לכך הוא נמוך בהרבה מאשר בקרב אנשים שלא נותחו.  

צרו איתנו קשר

פיסטולה ללא טיפול

פיסטולה ללא טיפול

פיסטולה היא מצב רפואי בו נוצר חיבור בין איבר לאיבר אחר. פיסטולה עלולה להתפתח באזורים שונים בגוף כאשר המקום הנפוץ ביותר הוא פי הטבעת. פיסטולה

המשך קריאה ←
פיסטולה לייזר

פיסטולה לייזר

פיסטולה היא מצב רפואי המצריך טיפול. לפיסטולה יש רמות שונות של חומרה. מידת החומרה של הפיסטולה, התמונה הקלינית, העדפת המטופל והרופא יקבעו את דחיפות הטיפול

המשך קריאה ←
חייג עכשיו! דילוג לתוכן