פיסטולה פריאנלית מורכבת

צרו איתנו קשר

*טיפול טבעי נגד טחורים

פיסטולה פריאנלית מורכבתפיסטולה היא מצב רפואי מורכב המצריך טיפול מתאים. קיימים סוגים שונים של פיסטולות המתפתחות באזורים שונים בגוף וגורמות לבעיות שונות. אחד הסוגים הוא פיסטולה פריאנלית מורכבת. על כך נרחיב במאמר הבא.  

 

פיסטולה פריאנלית מורכבת- מהי פיסטולה?

פיסטולה היא בעיה רפואית המתארת מצב בו קיים חיבור לא תקין בין שני איברים בגוף. מקור המילה הוא בלטינית והפירוש שלה הוא צינור. אנשים שסובלים מפיסטולה למעשה סובלים מחיבור שני איברים או חללים בגוף, אשר בדרך כלל לא מחוברים ואין סיבה לחיבור שלהם. כלומר הפיסטולה היא מעין צינור לא רצוי המאפשר דליפה או מעבר של נוזלים לחללים אליהם אינו צריך להגיע.

פיסטולה נגרמת משלושה מצבים אפשריים-

 • פיסטולה מולדת- נחשב למצב נדיר מאוד. 
 • פיסטולה נרכשת- פיסטולה שהתפתחה במהלך השנים מסיבות שונות כמו מחלה, זיהום או חבלה. 
 • פיסטולה מתוכננת- קיימים מצבים בהם יוצרים פיסטולה בכוונה. לדוגמא, ניתוח בו יוצרים פיסטולה עורקית ורידית בשורש כף היד המיועד לטיפולי המודיאליזה.  

קיימים סוגים שונים של פיסטולות המחברות בין איברים לאיברים אחרים ביניהם בין הפה לאף, בין איברים מסוימים לעור ועוד. כל פיסטולה כזו גורמת לקשיים אחרים. 

 

פיסטולה פריאנלית מורכבת- מה זה?

אז קיימים סוגים שונים של פיסטולות כאשר אחד מהם הוא פיסטולה פריאנלית. פיסטולה פריאנלית היא פיסטולה שמחברת בין תעלת הרקטום לבין העור. במצב כזה, פי הטבעת הוא לא הפתח היחיד ממנו יוצאת הצואה וקיימים שני פתחים. פתח הפיסטולה הוא פתח קטן, אך הוא עלול לגרום לזיהום, אי נוחות וכאבים. 

 

פיסטולה פריאנלית מורכבת- תסמינים

לפיסטולה פריאנלית יש תסמינים שונים, ביניהם- 

 • כאבים- אנשים הסובלים מפיסטולה פריאנלית עלולים לסבול מכאבים מתמשכים. בדרך כלל הכאבים יחמירו בישיבה, בשיעול או במתן צואה. כמו כן עלולים להיות כאבי בטן מתמשכים. 
 • גירוי בעור- פיסטולה פריאנלית עלולה לגרום לגירוי בעור הסמוך לפי הטבעת. 
 • צואה- הצואה של אנשים הסובלים מפיסטולה עלולה להופיע עם דם או מוגלה. 
 • גוף מוחלש וכואב- אנשים הסובלים מפיסטולה פריאנלית עלולים לסבול מחום, עייפות, שלשולים, חוסר תאבון ובסופו של דבר גם ירידה במשקל. 
 • בקרב חולי קרוהן/ קוליטיס- חולי קרוהן או קוליטיס שסובלים מפיסטולה פריאנלית עלולים לסבול גם מבחילות והקאות. 

 

פיסטולה פריאנלית מורכבת- דרכי טיפול

לפיסטולה יש רמות שונות של חומרה. פיסטולה פריאנלית מורכבת היא פיסטולה שמצריכה טיפול דחוף. מידת החומרה של הפיסטולה, התמונה הקלינית, העדפת המטופל והרופא יקבעו את דחיפות הטיפול ואת אופן הטיפול. 

קיימות דרכי טיפול שונות, בהתאם לסוג הפיסטולה, האיברים המעורבים, רמת החומרה שלה והמצב הרפואי של המטופל. בדרך כלל ימליצו לכם על ניתוח לתיקון הבעיה, שכן נחשב לפתרון המוחלט המאפשר ריפוי. טיפול תרופתי, הכולל אנטיביוטיקה לדוגמא, יכול לשפר את המצב אך לא פותר אותו לחלוטין. 

יש לקחת בחשבון שבמקרים מסוימים פיסטולה עלולה לחלים מעצמה, אך בדרך כלל יש להתערב. 

 

פיסטולה פריאנלית מורכבת- טיפול ללא ניתוח

טיפול ללא ניתוח בפיסטולה פריאנלית הוא טיפול על ידי דבק פיברין. טיפול על ידי דבק פיברין מצריך הזרקה של הדבק לתעלת הפיסטולה. ההזרקה תתבצע דרך פתח הפיסטולה. הדבק ימלא את תעלת הפיסטולה ולאחר מכן הפתח ייתפר וייסגר. 

טיפול על ידי דבק פיברין הוא תהליך פשוט, בטוח ונטול כאב. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הטיפול אינו עוזר לטווח הרחוק באופן חד משמעי והפיסטולה עלולה לחזור לאחר תקופה מסוימת. 

 

פיסטולה פריאנלית מורכבת- ניתוחפיסטולה פריאנלית מורכבת- ניתוח

לרוב הטיפול בפיסטולה פריאנלית מורכבת יצריך ניתוח. על ידי ניתוח ניתן לרפא את הפיסטולה ואף למנוע נזק לשרירי הסוגר הטבעתיים. במידה שייגרם נזק לשירי הסוגר הדבר יוביל לאי שליטה על הסוגרים ואובדן שליטה על פעולות המעיים. 

קיימים ניתוחים שונים. סוג הניתוח ייבחר בהתאם למיקום הפיסטולה ולמורכבות שלה. הניתוחים השונים כוללים סיבוכים הכוללים זיהום, אי שליטה על סוגר פי הטבעת והישנות של הפיסטולה. 

 • פתיחת תעלת הפיסטולה

ניתוח זה הוא הניתוח הנפוץ ביותר. ניתוח לפתיחת תעלת פיסטולה או בשמו פיסטולוטומיה הוא ניתוח בו יש לחתוך את הפיסטולה לאורכה. החתך מתבצע מהפתח הפנימי עד לפתח החיצוני. לאחר מכן יש לנקות את המוגלה שהצטברה בתעלת הפיסטולה. לאחר ניקוי התעלה המנתח ישטח את תעלת הפיסטולה. לאחר הניתוח יהיה זמן החלמה של כחודש עד חודשיים ובו הפיסטולה תהפוך לצלקת שטוחה.

 • קשירת חוט סיטון

כפי שציינו קודם, פיסטולה עלולה להיות פיסטולה נרכשת המתפתחת כתוצאה ממחלה, זיהום או חבלה. פיסטולה פריאנלית היא בדרך כלל תוצר של זיהום. החיבור לתעלת פי הטבעת נחשף יותר ויותר לחיידקים והפיסטולה מתמלאת במוגלה שעלולה להתנקז מהפתח החיצוני. לא תמיד ניקוז המוגלה טוב והדבר גורם לכאבים, נפיחות ואף חום. עם תסמינים כאלו יש לבצע ניקוז מידי. 

ניקוז זה מתבצע על ידי העברת חוט (סטון) דרך תעלת הפיסטולה ונקשר מחוץ לה. כך התעלה נשארת פתוחה ומנוקזת. 

טיפול על ידי קשירת חוט סיטון יכול להימשך מספר חודשים ולעתים כולל מספר ניתוחים. 

ניתוח זה מתאים לטיפול במספר מצבים-

 • כאשר קיים סיכון לאיבוד שליטה על סוגר פי הטבעת, בגלל הפיסטולה. לדוגמא במצב בו הפיסטולה חוצה את שריר הסוגר. 
 • כאשר קיימות התסעפויות משניות של הפיסטולה. 
 • במידה שרוצים לפצל את שריר הסוגר על מנת לאפשר לו להחלים בין ניתוחים. 
 • לפני ניתוח של התעלה הראשית.  

לעתים הטיפול יכלול גם טיפול אנטיביוטי שיכול להקטין את כמות ההפרשה. אך יש לקחת בחשבון כי הטיפול האנטיביוטי לא יסגור את הפתח. 

 • פקק ביו פרוסתטי

פקק ביו פרוסטתי, הוא פקק העשוי מקולגן אנושי, כלומר חלבון שמרכיב את רקמת החיבור. הפקק מגיע בצורת חרוט והוא מאפשר שימוש לחסימת הפתח הפנימי של הפיסטולה. 

הפקק מוכנה לתעלת הפיסטולה, על מנת לחסום אותה. לאחר מכן, יש לתפור את להדביק את הפקק אל הרקמה על מנת שלא יזוז ממקומו ולא יחסום את הפתח החיצוני לחלוטין. כאשר הפקק אינו חוסם את הפתח החיצוני הפיסטולה יכולה להמשיך להתנקז. סביב הפקק הביו פרוסתטי תגדל רקמה חדשה שתאפשר ריפוי של הפיסטולה. 

הליך זה עלול לכלול סיבוכים שונים הכוללים היווצרות של מורסות חדשות (גושים) או אפילו יציאה של הפקק ממקומו. 

 • ניתוח לפיסטולה פריאנלית מורכבת

במצב בו קיימת פיסטולה פריאנלית מורכבת יש לשקול הליך Advancement flap procedure. הליך זה הוא הליך בו מסירים פיסת רקמה מהחלחולה או מהעור באזור פי הטבעת. את הפיסה הזו מחברים לפתח הפנימי של הפיסטולה, לאחר שבוצע ניתוח לפתיחת תעלת הפיסטולה. 

 • ניתוח דפיניטיבי

במצבים בהם הפיסטולה שטחית ניתן לבצע ניתוח דפיניטיבי. ניתוח דפיניטיבי מיועד לסגור את הפיסטולה. הדרך הטובה ביותר לכך היא לכרות את הפיסטולה עצמה או את הרקמה שמעליה. 

טכניקה זו מתאפשרת במקרים בהם מהלך הפיסטולה שטחי ומערב רק מעט משריר הטבעת. שריר הטבעת שולט על היציאות ולכן חשוב מאוד שהניתוח לא יפגע בהם ושהם ישמרו כהלכה, על מנת לא לפגוע בשליטה של המטופל על היציאות שלו. 

במקרים בהם הפיסטולה חוצה הרבה רקמת שריר יש צורך בניתוחים אחרים שישמרו את שרירי פי הטבעת. 

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מומחית לכירוגיה כללית עם התמחות בתחומים נלווים. מור בעלת ניסיון עשיר מאד בתחום של למעלה מ 15 שנה בהם עסקה בניתוחים שונים ופורומים מקצועיים

חייג עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!