פיסורה

פיסורהסדק או קרע באזור פי הטבע קרוי פיסורה, מצב הגורם לכאבים ודימומים במתן צואה. לעתים, דומה הדבר לטחורים, אך חשוב להבדיל בין הפיסורה לבין הטחורים מאחר וסוג הטיפול שונה בתכלית. על אף העובדה כי פיסורה אינה תופעה מסוכנת, היא בהחלט פוגעת באיכות החיים, ולכן חשוב מאוד לבצע אבחון ולהתאים טיפול.

ישנם גורמים שונים העשויים ליצור סדק או קרע בפי הטבעת ואף בתעלה האנאלית, ביניהם: עצירות, קושי במתן צואה, שלשולים, מחלות מעי כדוגמת קרוהן, שלשולים, הריון ולידה, מגע אנאלי, או זיהום בפי הטבעת בשל מחלות המועברות באמצעות מגע מיני. הפיסורה שכיחה גם בקרב מבוגרים וגם בקרב ילדים, ואף נמצאת בשכיחות מוגברת בקרב תינוקות.

תסמינים – מתבטאים במהלך ביצוע פעולת מעיים המובילה לכאבים או תחושת צריבה, דימומים או הפרשות וגירוי באזור פי הטבעת.

חשיבות אבחון פיסורה

תהליך האבחון מבוצע על ידי פרוקטולוג וכולל בחינת אזור פי הטבעת. הקרע או הסדק גלוי לעין מיומנת, והרופא מבצע הרופא בדיקה רקטאלית כדי לחוש את הסדקים או הקרעים, אם נוכחים.

חשוב לאבחן פיסורה היות ומטופלים רבים סבורים בטעות שמדובר בטחורים. אך אלו בעיות שונות הכרוכות בהתאמות משחות מתאימות כבר בשלב מוקדם, כדי למנוע צורך בטיפול כירורגי.

טיפולים זמינים לפיסורה

בשלב ראשון קיים צורך בשימוש במשחות מקומיות אשר מאפשרות הרחבה של כלי הדם לצורך הרפיית השרירים באזור פי הטבעת. באופן זה מאפשרים לאזור פי הטבעת לרפא את עצמו. כמו כן, חשוב להקפיד על תזונה מתאימה, כמו שתייה מרובה של מים ואכילה של סיבים תזונתיים.

שמירה על היגיינה ואמבטיות פושרות לאחר מתן יציאה מאפשרת ריפוי טוב של המקום. טיפול נוסף, אשר מביא לסיכויי החלמה טובים מהפיסורה הוא זריקת בוטוליניום טוקסין אשר מרפה את שרירי פי הטבעת באופן זמני.

טיפול כירורגי במידה ובתוך תקופה של חודש אין החלמה לאחר הטיפול השמרני בפיסורה, יש צורך בהתערבות כירורגית. גם כאשר מדובר בניתוח כירורגי ישנן מספר אפשרויות. אלו כוללות חיתוך צידי סוגר; כריתת פיסורה; והרחבה אנאלית. בחירת סוג הניתוח תלוי בהתאם למצבה של הפיסורה.

מניעת פיסורה

אין ספק כי הסובלים מפיסורה חשים כאב אשר מגביל את אורח החיים ויוצר אי נעימות באופן רציף. גם הטיפול בפיסורה אינו מבטיח כי הבעיה לא תחזור על עצמה. על מנת להתמודד עם פיסורה ולמנוע אותה מבעוד מועד חשוב מאוד לצרוך תזונה מתאימה, המונעת את שיבת התסמינים.

הקפדה על היגיינה מקומית, שימוש במגבונים במקום נייר טואלט, שתייה מרובה של מים עשויים בהחלט להקל על התופעה ולמנוע אותה.

חשוב להבין שניתן בהחלט לרפא את הפיסורה ולהתמודד איתה בצורה טובה. מתוך כך, במידה וקיים חשד לנוכחות פיסורה, יש לפנות לרופא מטפל על מנת לאבחן את הבעיה ולהתאים את אופן הטיפול הטוב ביותר, ובכך, להימנע מן הצורך העתידי בהתערבות כירורגית.

קראו עוד:

קולונסקופיה

צרו איתנו קשר

פיסטולה ללא טיפול

פיסטולה ללא טיפול

פיסטולה היא מצב רפואי בו נוצר חיבור בין איבר לאיבר אחר. פיסטולה עלולה להתפתח באזורים שונים בגוף כאשר המקום הנפוץ ביותר הוא פי הטבעת. פיסטולה

המשך קריאה ←
פיסטולה לייזר

פיסטולה לייזר

פיסטולה היא מצב רפואי המצריך טיפול. לפיסטולה יש רמות שונות של חומרה. מידת החומרה של הפיסטולה, התמונה הקלינית, העדפת המטופל והרופא יקבעו את דחיפות הטיפול

המשך קריאה ←
חייג עכשיו! דילוג לתוכן