פיסטולה בפי הטבעת

צרו איתנו קשר

*טיפול טבעי נגד טחורים

פיסטולה בפי הטבעתפיסטולה בפי הטבעת היא מצב בו נוצרת תעלה בעלת פתח נוסף, מלבד פי הטבעת. קיימות רמות חומרה שונות של פיסטולה בפי הטבעת, אשר ישפיעו על המטופלים בהתאם. על פיסטולה בפי הטבעת, על התסמינים שלה ועל דרכי הטיפול האפשריות בה נרחיב במאמר הבא. 

 

מהי פיסטולה?

לפני שנסביר על פיסטולה בפי הטבעת כדאי להבין מהי פיסטולה בכלל. פיסטולה היא בעיה רפואית המתארת מצב בו קיים חיבור לא תקין בין שני איברים בגוף. מקור המילה הוא בלטינית והפירוש שלה הוא צינור. אנשים שסובלים מפיסטולה למעשה סובלים מחיבור שני איברים או חללים בגוף, אשר בדרך כלל לא מחוברים ואין סיבה לחיבור שלהם. כלומר הפיסטולה היא מעין צינור לא רצוי המאפשר דליפה או מעבר של נוזלים לחללים אליהם אינו צריך להגיע.

פיסטולה נגרמת משלושה מצבים אפשריים-

 • פיסטולה מולדת- נחשב למצב נדיר מאוד. 
 • פיסטולה נרכשת- פיסטולה שהתפתחה במהלך השנים מסיבות שונות כמו מחלה, זיהום או חבלה. 
 • פיסטולה מתוכננת- קיימים מצבים בהם יוצרים פיסטולה בכוונה. לדוגמא, ניתוח בו יוצרים פיסטולה עורקית ורידית בשורש כף היד המיועד לטיפולי המודיאליזה.  

קיימים סוגים שונים של פיסטולות המחברות בין איברים לאיברים אחרים ביניהם בין הפה לאף, בין איברים מסוימים לעור, בין פי הטבעת לבין העור ועוד. כל פיסטולה כזו גורמת לקשיים אחרים. 

מהי פיסטולה בפי הטבעת?

אחד הסוגים הבולטים ביותר של פיסטולות הוא פיסטולה בפי הטבעת. הפיסטולה שמחברת בין תעלת הרקטום לבין העור. במצב כזה, פי הטבעת הוא לא הפתח היחיד ממנו יוצאת הצואה וקיימים שני פתחים. פתח הפיסטולה הוא פתח קטן, אך הוא עלול לגרום לזיהום, אי נוחות וכאבים. 

 

מה התסמינים?

לפיסטולה בפי הטבעת יש תסמינים שונים, ביניהם- 

 • כאבים- אנשים הסובלים מפיסטולה עלולים לסבול מכאבים מתמשכים. בדרך כלל הכאבים יחמירו בישיבה, בשיעול או במתן צואה. כמו כן עלולים להיות כאבי בטן מתמשכים. 
 • גירוי בעור- פיסטולה בפי הטבעת עלולה לגרום לגירוי בעור הסמוך לפי הטבעת. 
 • צואה- הצואה של אנשים הסובלים מפיסטולה עלולה להופיע עם דם או מוגלה. 
 • גוף מוחלש וכואב- אנשים הסובלים מפיסטולה בפי הטבעת עלולים לסבול מחום, עייפות, שלשולים, חוסר תאבון ובסופו של דבר גם ירידה במשקל. 
 • בקרב חולי קרוהן/ קוליטיס- חולי קרוהן או קוליטיס שסובלים מפיסטולה בפי הטבעת עלולים לסבול גם מבחילות והקאות. 

 

איך נטפל?

לפיסטולה בפי הטבעת יש רמות שונות של חומרה. מידת החומרה של הפיסטולה, התמונה הקלינית, העדפת המטופל והרופא יקבעו את דחיפות הטיפול ואת אופן הטיפול. 

קיימות שיטות טיפול שונות, בהתאם לסוג הפיסטולה, האיברים המעורבים, רמת החומרה שלה והמצב הרפואי של המטופל. בדרך כלל ימליצו לכם על ניתוח לתיקון הבעיה, שכן נחשב לפתרון המוחלט המאפשר ריפוי. טיפול תרופתי, הכולל אנטיביוטיקה לדוגמא, יכול לשפר את המצב אך לא פותר אותו לחלוטין. 

על ידי ניתוח ניתן לרפא את הפיסטולה ואף למנוע נזק לשרירי הסוגר הטבעתיים. במידה שייגרם נזק לשירי הסוגר הדבר יוביל לאי שליטה על הסוגרים ואובדן שליטה על פעולות המעיים. 

קיימים ניתוחים שונים. סוג הניתוח ייבחר בהתאם למיקום הפיסטולה ולמורכבות שלה. הניתוחים השונים כוללים סיבוכים הכוללים זיהום, אי שליטה על סוגר פי הטבעת והישנות של הפיסטולה.

 

דבק פיברין

טיפול על ידי דבק פיברין, הוא למעשה טיפול בפיסטולה בפי הטבעת שלא מצריך ניתוח. טיפול על ידי דבק פיברין מצריך הזרקה של הדבק לתעלת הפיסטולה. ההזרקה תתבצע דרך פתח הפיסטולה. הדבק ימלא את תעלת הפיסטולה ולאחר מכן הפתח ייתפר וייסגר. 

טיפול על ידי דבק פיברין הוא תהליך פשוט, בטוח ונטול כאב. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הטיפול אינו עוזר לטווח הרחוק באופן חד משמעי והפיסטולה עלולה לחזור לאחר תקופה מסוימת. 

 

פתיחת תעלת הפיסטולהפתיחת תעלת הפיסטולה

ניתוח זה הוא הניתוח הנפוץ ביותר. ניתוח לפתיחת תעלת פיסטולה או בשמו פיסטולוטומיה הוא ניתוח בו יש לחתוך את הפיסטולה לאורכה. החתך מתבצע מהפתח הפנימי עד לפתח החיצוני. לאחר מכן יש לנקות את המוגלה שהצטברה בתעלת הפיסטולה. לאחר ניקוי התעלה המנתח ישטח את תעלת הפיסטולה. לאחר הניתוח יהיה זמן החלמה של כחודש עד חודשיים ובו הפיסטולה תהפוך לצלקת שטוחה.

קראו עוד על: פיסטולה לדיאליזה

 קשירת חוט סיטון

כפי שציינו קודם, פיסטולה עלולה להיות פיסטולה נרכשת המתפתחת כתוצאה ממחלה, זיהום או חבלה. פיסטולה פריאנלית היא בדרך כלל תוצר של זיהום. החיבור לתעלת פי הטבעת נחשף יותר ויותר לחיידקים והפיסטולה מתמלאת במוגלה שעלולה להתנקז מהפתח החיצוני. לא תמיד ניקוז המוגלה טוב והדבר גורם לכאבים, נפיחות ואף חום. עם תסמינים כאלו יש לבצע ניקוז מידי. 

ניקוז זה מתבצע על ידי העברת חוט (סטון) דרך תעלת הפיסטולה ונקשר מחוץ לה. כך התעלה נשארת פתוחה ומנוקזת. 

טיפול על ידי קשירת חוט סיטון יכול להימשך מספר חודשים ולעתים כולל מספר ניתוחים. 

ניתוח זה מתאים לטיפול במספר מצבים-

 • כאשר קיים סיכון לאיבוד שליטה על סוגר פי הטבעת, בגלל הפיסטולה. לדוגמא במצב בו הפיסטולה חוצה את שריר הסוגר. 
 • כאשר קיימות התסעפויות משניות של הפיסטולה. 
 • במידה שרוצים לפצל את שריר הסוגר על מנת לאפשר לו להחלים בין ניתוחים. 
 • לפני ניתוח של התעלה הראשית.  

לעתים הטיפול יכלול גם טיפול אנטיביוטי שיכול להקטין את כמות ההפרשה. אך יש לקחת בחשבון כי הטיפול האנטיביוטי לא יסגור את הפתח. 

קראו עוד: טיפול בפיסטולה ללא ניתוח

פקק ביו פרוסתטי

פקק ביו פרוסטתי, הוא פקק העשוי מקולגן אנושי, כלומר חלבון שמרכיב את רקמת החיבור. הפקק מגיע בצורת חרוט והוא מאפשר שימוש לחסימת הפתח הפנימי של הפיסטולה. 

הפקק מוכנה לתעלת הפיסטולה, על מנת לחסום אותה. לאחר מכן, יש לתפור את להדביק את הפקק אל הרקמה על מנת שלא יזוז ממקומו ולא יחסום את הפתח החיצוני לחלוטין. כאשר הפקק אינו חוסם את הפתח החיצוני הפיסטולה יכולה להמשיך להתנקז. סביב הפקק הביו פרוסתטי תגדל רקמה חדשה שתאפשר ריפוי של הפיסטולה. 

הליך זה עלול לכלול סיבוכים שונים הכוללים היווצרות של מורסות חדשות (גושים) או אפילו יציאה של הפקק ממקומו. 

ניתוח למצב מורכב

במצב בו קיימת פיסטולה מורכבת בפי הטבעת יש לשקול הליך Advancement flap procedure. הליך זה הוא הליך בו מסירים פיסת רקמה מהחלחולה או מהעור באזור פי הטבעת. את הפיסה הזו מחברים לפתח הפנימי של הפיסטולה, לאחר שבוצע ניתוח לפתיחת תעלת הפיסטולה. 

קראו עוד על: ניתוח פיסטולה

ניתוח דפיניטיבי

במצבים בהם הפיסטולה שטחית ניתן לבצע ניתוח דפיניטיבי. ניתוח דפיניטיבי מיועד לסגור את הפיסטולה. הדרך הטובה ביותר לכך היא לכרות את הפיסטולה עצמה או את הרקמה שמעליה. 

טכניקה זו מתאפשרת במקרים בהם מהלך הפיסטולה שטחי ומערב רק מעט משריר הטבעת. שריר הטבעת שולט על היציאות ולכן חשוב מאוד שהניתוח לא יפגע בהם ושהם ישמרו כהלכה, על מנת לא לפגוע בשליטה של המטופל על היציאות שלו. 

במקרים בהם הפיסטולה חוצה הרבה רקמת שריר יש צורך בניתוחים אחרים שישמרו את שרירי פי הטבעת. 

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מומחית לכירוגיה כללית עם התמחות בתחומים נלווים. מור בעלת ניסיון עשיר מאד בתחום של למעלה מ 15 שנה בהם עסקה בניתוחים שונים ופורומים מקצועיים

חייג עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!