טחורים בקרוהן – התסמינים ושיטות הטיפול

טחורים במחלת קרוהןמחלת קרוהן היא מחלה מעי דלקתית הגורמת לדלקת במערכת העיכול, ועשויה להוביל לכאבי בטן, שלשולים חמורים, עייפות, ירידה במשקל ותת תזונה.

דלקת הנגרמת כתוצאה ממחלת קרוהן עשויה לגרום להפרעות חמורות במערכת העיכול. ולהתפשט עמוק לשכבות רקמות המעי הגס.

במקרים בהם אדם סובל מטחורים במקביל למחלה, הוא עלול לחוות תסמיני כאב מתישים, העלולים לעתים להתפתח לסיבוכים מסכני חיים. למרות שלא קיימת תרופה ידועה למחלת קרוהן, קיימים טיפולים זמינים לטחורים. שילוב הטיפולים בקרוהן עם הטיפול בטחורים יכול להפחית במידה ניכרת את התסמינים והסימנים, ואף להוביל להפוגה ממושכת. עם הטיפול המתאים, ניתן להשיב את התפקוד.

גורמים לטחורים בקרוהן

חוסר הקפדה על תזונה מתאימה לקרוהן, בשילוב עם מתח נפשי, עשויים להיות אחראים להתפתחות טחורים בקרוהן. גורמים נוספים, כגון תורשה ומערכת חיסונית פגומה, עשויים להיות אחראים להתפתחות שני המצבים במקביל.

מערכת החיסון – וירוסים או חיידקים עלולים לגרום לטחורים. כשהמערכת החיסונית מנסה להילחם במיקרואורגניזם פולש, תגובה חיסונית חריגה גורמת למערכת החיסונית לתקוף גם את התאים בדרכי העיכול.

תורשה – קרוהן נפוצה יותר בקרב אנשים שיש להם קרובי משפחה עם המחלה, ולכן הגנים משמעותיים לרגישות היתר. יחד עם זאת, לרוב חולי קרוהן אין היסטוריה משפחתית של המחלה.

תסמיני טחורים במחלת קרוהן

חלק מהאנשים הסובלים משני המצבים, חווים תסמינים המשפיעים על המעי הדק. חולים אחרים חווים תסמינים הקשורים למעי הגס. החלקים הנפוצים ביותר המושפעים ממחלת קרוהן הם החלק האחרון של המעי הדק והמעי הגס. תסמיני וסימני טחורים במחלת קרוהן עשויים לנוע בין מתונים לחמורים. הם מתפתחים בהדרגה, אך לעתים מגיעים באופן פתאומי ללא אזהרה. יתכנו אף תקופות ללא תסמינים או סימנים, הנקראות הפוגה.

התסמינים והסימנים עשויים לכלול:

  • שלשולים
  • חום גבוה
  • עייפות
  • כאבי בטן והתכווצויות
  • טחורים מדממים
  • תיאבון מופחת וירידה במשקל
  • דלקת הכבד או צינורות המרה
  • כאב או ניקוז ליד או סביב פי הטבעת, עקב דלקת עור, הנקראת פיסטולה.

טיפול בקרוהן ובטחורים

לא קיימת כיום תרופה לקרוהן, ולא ולא קיים טיפול אחד לטחורים, שמתאים לכולם. מטרת הטיפול הרפואי היא להפחית את הדלקת המפעילה את התסמינים והסימנים. הטיפול מיועד אף לשיפור המצב הבריאותי לטווח הארוך באמצעות הגבלת הסיבוכים. במקרה הטוב, הטיפול עלול להוביל להקלת התסמינים, ולהפוגה לטווח הארוך.

תרופות אנטי דלקתיות

ברוב המקרים, תרופות אלו הן הצעד הראשון בטיפול במחלת קרוהן. הן כוללות:

קורטיקוסטרואידים

כגון פרדניזון ובודסוניד, שיכולים לסייע בהפחתת הדלקת בגוף, אך אינם עובדים עבור כל חולה. רופאים נוטים להשתמש בהן רק כשהחולים אינם מגיבים לטיפולים אחרים.

קורטיקוסטרואידים עשויים לשמש לטווח הקצר, לתקופה של שלושה עד ארבעה חודשים, לשיפור התסמינים והשגת הפוגה. הם משמשים אף בשילוב עם תרופות לדיכוי מערכת החיסון.

מדכאי מערכת החיסון – תרופות אלו מפחיתות גם דלקת, אך מכוונות את המערכת החיסונית, שמייצרת את החומרים הגורמים לדלקת. לחלק מהאנשים, שילוב תרופות אלו עובד טוב יותר מאשר תרופה אחת בלבד.

מטוטרקסט – תרופה זו משמשת ברוב המקרים לחולי קרוהן שאינם מגיבים היטב לתרופות אחרות. יש להקפיד על מעקב רפואי צמוד להתרחשות תופעות לוואי.

צרו איתנו קשר

פיסטולה ללא טיפול

פיסטולה ללא טיפול

פיסטולה היא מצב רפואי בו נוצר חיבור בין איבר לאיבר אחר. פיסטולה עלולה להתפתח באזורים שונים בגוף כאשר המקום הנפוץ ביותר הוא פי הטבעת. פיסטולה

המשך קריאה ←
פיסטולה לייזר

פיסטולה לייזר

פיסטולה היא מצב רפואי המצריך טיפול. לפיסטולה יש רמות שונות של חומרה. מידת החומרה של הפיסטולה, התמונה הקלינית, העדפת המטופל והרופא יקבעו את דחיפות הטיפול

המשך קריאה ←
חייג עכשיו! דילוג לתוכן