מהו הליך סיגמואידוסקופיה גמישה?

צרו איתנו קשר

*טיפול טבעי נגד טחורים

סיגמואידוסקופיה גמישהסיגמואידוסקופיה גמישה היא בדיקה שמאפשרת לרופא שלך לבדוק את החלק הפנימי של הקטע האחרון של המעי הגס שלך (הרקטום). הבדיקה מתבצעת על ידי הכנסת צינור גמיש בערך בעובי אצבע לתוך פי הטבעת ומשם על ידי התקדמות איטית של הצינור אל תוך המעי הגס.

בקצה הצינור יש מצלמה שמעבירה בשידור חי את ממצאי הבדיקה ובנוסף ישנו מכשיר שמאפשר לקחת דגימות מאיזורים חשודים.הבדיקה מוצעת כיום למספר התוויות. ראשית על מנת לאתר נגעים שחשודים כטרום ממאירים בבדיקות סקר שמוצעות לכלל האוכלוסיה. חשוב לציין שיש אלטרנטיבות פחות פולשניות כגון בדיקת דם סמוי. בנוסף יש אלטרנטיבות יותר פולשניות כגון קולונוסקופיה מלאה אך חשוב לציין שקולנוסקופיה היא גם יותר יסודית ויעילה באיתור נגעים כאלה ולכן מומלץ לקבל החלטה עם הרופא איזה בדיקה הכי מתאימה.

בנוסף סיגמואידוסקופיה גמישה מאפשרת לאבחן ולעקוב אחרי מצבים מקומיים שקשורים בקצה המעי ומאפשרת להימנע מקולונוסקופיה מלאה שלוקחת יותר זמן וגם מורגשת יותר.

איזה הכנה דרושה

על מנת שתהיה ראות טובה והרופא יוכל לאתר בעיות במעי המעי צריך להיות נקי משאריות מזון מעוכל שנמצאות שם. הרופא צריך להסביר באיזה שיטות לניקוי המעי יש להשתמש על מנת לרוקן אותו. בדרך כלל משתמשים בחוקן או שניים אבל לפעמים דרושים גם חומרים משלשלים או שינויים בתזונה.

לעיתים הרופא ימליץ  דווקא לוותר על ההכנה. חשוב מאוד להקפיד על הוראות הרופא על מנת שלבדיקה תהיה יעילות מקסימלית.

ממשיכים את הטיפול התרופתי

חשוב ליידע את הרופא איזה תרופות לוקחים ובייחוד לגבי תרופות מדללות דם כגון אספירין, תרופות שפועלות על טסיות ועל מערכת הקרישה. בנוסף חשוב ביותר ליידע את הרופא לגבי אלרגיות ידועות לתרופות.

למה לצפות במהלך הבדיקה?

סיגמואידוסקופיה גמישה היא בדרך כלל בדיקה יחסית פשוטה עבור המטופל. לעיתים מרגישים תחושת לחץ, נפיחות או התכווצויות תוך כדי הבדיקה.

בזמן הבדיקה, המטופל שוכב על הצד בזמן שהרופא מקדם את סיגמואידוסקופ (הצינור הדק עם המצלמה) באיטיות ובעדינות.  כשהרופא מוציא את הסיגמואידוסקופ הוא בודק בקפידה את המעי.

בדיקות לממצאים חריגים

אם הרופא מאתר משהו חריג או לא תקין הוא יכול לקחת ממנו דגימה (ביופסיה) ולשלוח אותה למעבדה. לקיחת הדגימה לא כואבת ולמעשה לא מורגשת כלל. ביופסיות משמשות לאבחנה של מספר מצבים והרופא יכול לקחת גם כשהוא לא חושד בגידול סרטני.

אם הרופא מזהה פוליפים הוא יכול לקחת גם מהם דגימה. פוליפים הם בליטות שיוצאות מדופן המעי כלפי הפנים. ישנם פוליפים שיש להם סיכון להפוך אחר מספר שנים לתהליך גידול סרטני ולכן מומלץ לכרות סוגים מסוימים על מנת למנוע זאת.  לעיתים יש צורך בקולונוסקופיה שהיא בדיקה יותר מקיפה ויותר ארוכה שבוחנת את כל המעי הגס על מנת לאתר פוליפים בשאר חלקי המעי ולכרות אותם אם צריך.

סוף הבדיקה

הרופא מיידע את המטופל שהבדיקה נגמרה והמכשיר בחוץ. לעיתים חלק מרגישים תחושת נפיחות בגלל מעט האוויר שנכנס למעי בעת הבדיקה. התחושה הזאת תחלוף במהרה עם הוצאת גזים. אם לא היה שימוש בתרופות מרדימות אין בעיה לחזור לפעילות שגרתית בהתאם להנחיות הרופא.

כדי למנוע סיבוכים חשוב לעבור את הבדיקה אצל מומחה בלבד

סיגמואידוסקופיה גמישה וביופסיות הן פעולות בטוחות כשהן מבוצעות על ידי גסטראונטרולוג שהוכשר לכך. הסיבוכים נדירים אך אם המטופל חווה כאבי בטן חזקים מאוד, חום וצמרמורות או דימום מפי הטבעת הוא צריך לפנות לעזרה רפואית.

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מומחית לכירוגיה כללית עם התמחות בתחומים נלווים. מור בעלת ניסיון עשיר מאד בתחום של למעלה מ 15 שנה בהם עסקה בניתוחים שונים ופורומים מקצועיים

חייג עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!