טיפול בעצירות

צרו איתנו קשר

*טיפול טבעי נגד טחורים

טיפול בעצירותעשיית צרכים נראית לנו מובנת מאליה, אך אנשים רבים סובלים מעצירות, בשיעורים המוערכים בכאחד מתוך חמישה אנשים.

עצירות היא תסמין מערכת העיכול שמביא לקושי בסילוק פסולת צואתית אשר מצטברת במעיים. הבעיה עלולה להיות נקודתית אבל גם כרונית, כאשר יש אנשים הסובלים ממנה במידה זו או אחרת משך כל ימי חייהם.

אם לא תטפלו העצירות לא תחלוף

הדבר הגרוע ביותר שאפשר לעשות הוא לקחת את העצירות כמובנת מאליה, ולחכות באופן פאסיבי שהיא תעבור. כיום יש מגוון רחב של טיפולים יעילים בהתמודדות עם הבעיה.

גישות הטיפול כוללות טיפולים קונבציונליים או טבעיים, כך שכל שצריך לעשות הוא לבחור את הטיפול המתאים ביותר לחומרת הבעיה ולמאפייני האדם הסובל ממנה.

טיפול תרופתי

יש כיום מגוון רחב של תרופות שעשויות להתאים במצבים של עצירות, אותן נהוג לחלק למספר קבוצות עיקריות על פי הפונקציה הספציפית שלהן. זה מתחיל עם תרופות שהתכלית שלהן היא להגביר את נפחה של הצואה בגוף, מה שמביא לכך שהיא הופכת לרכה יותר – ולכן התנועתיות שלה משתפרת.

התרופות נחשבות ליעילות וגם לבטוחות לשימוש, אם כי הן מביאות לסכנת התייבשות (שכדי למנוע אותה חייבים כמובן לשתות מים בכמות מאסיבית). סוג אחר של תרופות מבצעות ריכוך צואה, שאף הוא מקל כמובן על סילוקה של הפסולת. תרופות אחרות מבצעות ספיחה של הנוזלים לחלל המעי, מה שמעורר התכווצויות ומביא להאצת סילוקה של הצואה. לצד זה תוכלו למצוא תרופות סטימולנטיות, המיועדות להגביר את תנועתיות המעיים.

ניתוחים וטיפולים מורכבים

השאיפה הברורה כיום בקרב הגורמים המטפלים היא לנסות להתמודד עם הבעיה בצורה שהיא אינה פולשנית, מכיוון שהטיפולים הפולשניים כרוכים ברמת סיכון ובתופעות לוואי לא נעימות. אלא שיש מצבים חמורים בהם אין ברירה אחרת, למשל כשהטיפולים הפשוטים יותר לא עזרו.

כך, למשל, ניתן לבצע הוצאה כירורגית של גושי צואה נוקשים, הידועים יותר בתוך אבני הצואה, ולאחר מכן לנקוט בפעולות שימנעו חזרה של האבנים: טיפולים קבועים באמצעות תרופות משלשלות לדוגמא. אם העצירות גורמת או נובעת משינויים במבנה של המעי, ייתכן מאד שלא יהיה מנוסה אלאל בצע ניתוח כירורגי.

שיטות טיפול אחרות הן טיפולים בשיטת הביופידבק או הזרקות של בוטוקס לאזורים הבעייתיים, מתוך רצון שהחומרים הפעילים יביאו להרפיה של השרירים הרלוונטיים.

שינויים באורח החיים

הקו הראשון של הטיפול בעצירות, והפתרון הנחשב למומלץ ביותר לטווח הארוך, הוא פשוט שינוי של כל מה שדורש שינוי באורח החיים שלנו. שינוי הרגלי התזונה נראה כמו צעד מתבקש, כאשר מבחינת העצירות מדובר במספר שינויים הכרחיים. הדבר הראשון הוא לצרוך כמות גבוהה של סיבים תזונתיים, כמו גם פירות, ירקות ומאכלים הנחשבים לנוחים מאד מבחינתה של מערכת העיכול. כדי למנוע התייבשות של הסיבים חייבים להקפיד על שתייה של מים בכמות מוגברת.

לצד זה חשוב להקפיד על פעילות גופנית בתדירות ראויה, בעיקר פעילות אירובית שמשפרת את התנועתיות בגוף האדם בכלל ובמערכת העיכול בפרט.

צמחים ופתרונות אלטרנטיביים

בשנים האחרונות עלה קרנה של הרפואה האלטרנטיבית בעולם, המציעה גישות טיפולים טבעיים  במגוון רחב של בעיות. כך למשל נהוג להשתמש בפורמולות שונות המבוססות על רכיבים טבעיים דוגמת תאנים, אלוורה, זרעים של אניס ועוד.

הפורמולות האלה אינן מוכחות מבחינה מחקרית, כמו רוב הפתרונות מקשת הרפואה המשלימה, אבל תוכלו למצוא אינספור אנשים שטוענים שזה מה שעשה עבורם את ההבדל. פתרונות מקשת הרפואה הסינית, דוגמת דיקור סיני או טווינא (פיזיותרפיה סינית), עשויים להיות מועילים אף הם.

שמן זית כתרופה מועילה במקרים של טיפול בעצירות

שמן זית מהווה את אחד השמנים הטבעיים והבריאים ביותר בעולם המזון שלנו. השומן הנהדר והנפלא הזה, יכול להיות ללא כל צל של ספק התרופה הטבעית שלכם שעשויה לסייע לכם במקרים של טיפול בעצירות. שמן הזית, מבצע גירוי של מערכת העיכול, גירוי שכזה עשוי לזרז את פעילות המעיים וכתוצאה מכך גם את יציאת הצואה החוצה מהגוף שלנו. לכן, אנחנו משוכנעים שנטילה קבועה של שמן זית יכולה לסייע מאוד במקרים של טיפול בעצירות. דרך הנטילה הטובה ביותר של שמן הזית, במקרים שאנחנו מעוניינים לבצע טיפול בעצירות זה על ידי נטילה של כף אחת של שמן הזית בכל בוקר על בטן ריקה. החשיבות של נטילת שמן הזית על הבטן הריקה היא גדולה מאוד, שכן ההשפעה על פעילות המעיים תהינה גדולה יותר.

שינוי תנוחת הישיבה על האסלה עשוי לסייע לטיפול בעצירות

עלינו להבין כי עצירות מושפעת בין היתר גם מסיבות נפשיות, סיבות אשר קשורות להרגלי הצואה שלנו, וכיוצא בזאת. אחד הדברים שיכולים להשפיע ממש על העצירות שלכם, ואפילו לסייע מאוד במקרים של טיפול בעצירות זה שינוי תנוחת הישיבה על האסלה. על אף שזה עשוי להישמע ממש מגוחך, השינוי בתנוחה מסייע לאנשים רבים שסובלים מעצירות ומוביל בצורה רבה להעברת העצירות.

שתייה מרובה של קפה עשויה לסייע גם כן להתמודדות עם עצירות

מחקרים רבים מראים ומצביעים על כך שרוב העולם המערבי סובל מהתמכרות לשתיית קפה ומשקאות המכילים קפאין בצורה כזו או אחרת. אז למה לא לנצל את ההתמכרות הזאת לטובתכם? קפה מעודד את פעילות המעיים, וגורם להפרשות מרובות יותר אצל בני אדם. לכן, קפה יכול להיות במקרים רבים תרופה טבעית למניעה של עצירות.

לסיכום, אם אתם סובלים מעצירות, יש מגוון של דרכים להתמודד עם הבעיה ואף לפתור אותה ממש מהשורש. הדבר החשוב ביותר הוא לנסות להבין מדוע העצירות נוצרת ולפי זה ניתן יהיה להתאים את הטיפול הראוי ביותר עבורכם. שתו הרבה מים, אכלו בריא ומאוזן ואתם כבר בחצי הדרך.

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מצליח

ד"ר מור מומחית לכירוגיה כללית עם התמחות בתחומים נלווים. מור בעלת ניסיון עשיר מאד בתחום של למעלה מ 15 שנה בהם עסקה בניתוחים שונים ופורומים מקצועיים

חייג עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!