טיפול בעצירות

טיפול בעצירותעשיית צרכים נראית לנו מובנת מאליה, אך אנשים רבים סובלים מעצירות, בשיעורים המוערכים בכאחד מתוך חמישה אנשים.

עצירות היא תסמין מערכת העיכול שמביא לקושי בסילוק פסולת צואתית אשר מצטברת במעיים. הבעיה עלולה להיות נקודתית אבל גם כרונית, כאשר יש אנשים הסובלים ממנה במידה זו או אחרת משך כל ימי חייהם.

אם לא תטפלו העצירות לא תחלוף

הדבר הגרוע ביותר שאפשר לעשות הוא לקחת את העצירות כמובנת מאליה, ולחכות באופן פאסיבי שהיא תעבור. כיום יש מגוון רחב של טיפולים יעילים בהתמודדות עם הבעיה.

גישות הטיפול כוללות טיפולים קונבציונליים או טבעיים, כך שכל שצריך לעשות הוא לבחור את הטיפול המתאים ביותר לחומרת הבעיה ולמאפייני האדם הסובל ממנה.

טיפול תרופתי

יש כיום מגוון רחב של תרופות שעשויות להתאים במצבים של עצירות, אותן נהוג לחלק למספר קבוצות עיקריות על פי הפונקציה הספציפית שלהן. זה מתחיל עם תרופות שהתכלית שלהן היא להגביר את נפחה של הצואה בגוף, מה שמביא לכך שהיא הופכת לרכה יותר – ולכן התנועתיות שלה משתפרת.

התרופות נחשבות ליעילות וגם לבטוחות לשימוש, אם כי הן מביאות לסכנת התייבשות (שכדי למנוע אותה חייבים כמובן לשתות מים בכמות מאסיבית). סוג אחר של תרופות מבצעות ריכוך צואה, שאף הוא מקל כמובן על סילוקה של הפסולת. תרופות אחרות מבצעות ספיחה של הנוזלים לחלל המעי, מה שמעורר התכווצויות ומביא להאצת סילוקה של הצואה. לצד זה תוכלו למצוא תרופות סטימולנטיות, המיועדות להגביר את תנועתיות המעיים.

ניתוחים וטיפולים מורכבים

השאיפה הברורה כיום בקרב הגורמים המטפלים היא לנסות להתמודד עם הבעיה בצורה שהיא אינה פולשנית, מכיוון שהטיפולים הפולשניים כרוכים ברמת סיכון ובתופעות לוואי לא נעימות. אלא שיש מצבים חמורים בהם אין ברירה אחרת, למשל כשהטיפולים הפשוטים יותר לא עזרו.

כך, למשל, ניתן לבצע הוצאה כירורגית של גושי צואה נוקשים, הידועים יותר בתוך אבני הצואה, ולאחר מכן לנקוט בפעולות שימנעו חזרה של האבנים: טיפולים קבועים באמצעות תרופות משלשלות לדוגמא. אם העצירות גורמת או נובעת משינויים במבנה של המעי, ייתכן מאד שלא יהיה מנוסה אלאל בצע ניתוח כירורגי.

שיטות טיפול אחרות הן טיפולים בשיטת הביופידבק או הזרקות של בוטוקס לאזורים הבעייתיים, מתוך רצון שהחומרים הפעילים יביאו להרפיה של השרירים הרלוונטיים.

שינויים באורח החיים

הקו הראשון של הטיפול בעצירות, והפתרון הנחשב למומלץ ביותר לטווח הארוך, הוא פשוט שינוי של כל מה שדורש שינוי באורח החיים שלנו. שינוי הרגלי התזונה נראה כמו צעד מתבקש, כאשר מבחינת העצירות מדובר במספר שינויים הכרחיים. הדבר הראשון הוא לצרוך כמות גבוהה של סיבים תזונתיים, כמו גם פירות, ירקות ומאכלים הנחשבים לנוחים מאד מבחינתה של מערכת העיכול. כדי למנוע התייבשות של הסיבים חייבים להקפיד על שתייה של מים בכמות מוגברת.

לצד זה חשוב להקפיד על פעילות גופנית בתדירות ראויה, בעיקר פעילות אירובית שמשפרת את התנועתיות בגוף האדם בכלל ובמערכת העיכול בפרט.

צמחים ופתרונות אלטרנטיביים

בשנים האחרונות עלה קרנה של הרפואה האלטרנטיבית בעולם, המציעה גישות טיפולים טבעיים  במגוון רחב של בעיות. כך למשל נהוג להשתמש בפורמולות שונות המבוססות על רכיבים טבעיים דוגמת תאנים, אלוורה, זרעים של אניס ועוד.

הפורמולות האלה אינן מוכחות מבחינה מחקרית, כמו רוב הפתרונות מקשת הרפואה המשלימה, אבל תוכלו למצוא אינספור אנשים שטוענים שזה מה שעשה עבורם את ההבדל. פתרונות מקשת הרפואה הסינית, דוגמת דיקור סיני או טווינא (פיזיותרפיה סינית), עשויים להיות מועילים אף הם.

צרו איתנו קשר

פיסטולה ללא טיפול

פיסטולה ללא טיפול

פיסטולה היא מצב רפואי בו נוצר חיבור בין איבר לאיבר אחר. פיסטולה עלולה להתפתח באזורים שונים בגוף כאשר המקום הנפוץ ביותר הוא פי הטבעת. פיסטולה

המשך קריאה ←
פיסטולה לייזר

פיסטולה לייזר

פיסטולה היא מצב רפואי המצריך טיפול. לפיסטולה יש רמות שונות של חומרה. מידת החומרה של הפיסטולה, התמונה הקלינית, העדפת המטופל והרופא יקבעו את דחיפות הטיפול

המשך קריאה ←
חייג עכשיו! דילוג לתוכן